Answer:
Confidence limit = [52.8%, 75.2%]
Step-by-step explanation:



±

where the value
will be sourced from the z-table regarding a 95% confidence interval
1-0.95= 0.05/2= 0.025
0.95+0.025= 0.0975
From the z-table, the value of
linked to 0.0975 is 1.96
±

±

± 
% ±
%
thus, the confidence interval is
%
%
![[52.8, 75.2]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B52.8%2C%2075.2%5D)
805 tens
805x10=8050
805 tens equals 8050
Answer:
Dependent: Total cost of the ride.
Independent: Amount of rides.
Step-by-step explanation:
The independent variable represents what is adjusted, while the dependent variable signifies what alters as a result of that adjustment.
In this case, the total expense for rides fluctuates with any variation in the number of rides taken.
Therefore, the amount of rides is the independent variable whereas the total cost for rides is the dependent variable