a. Determine the initial investment tied to replacing the current grinder with the new one.
Initial investment = cost of the new grinder + installation costs of the new grinder - after-tax revenue from selling the old grinder + increase in net working capital.
Cost of the new grinder = $105,000.
Cost to install the new grinder = $5,000.
After-tax revenue from the old grinder = $70,000 - ($70,000 - {$60,000 x (1 - 52%)] x 40%} = $70,000 - $16,480 = $53,520.
Increase in net working capital = $40,000 + $30,000 - $58,000 = $12,000.
Thus, initial investment = $105,000 + $5,000 - $53,520 + $12,000 = $68,480.
b. Assess the incremental operating cash inflows related to the new grinder installation. (Remember to factor in depreciation in year 6.)
New grinder cash flows:
Year 1 = [($43,000 - $22,000) x (1 - 40%)] + $22,000 = $34,600.
Year 2 = [($43,000 - $35,200) x (1 - 40%)] + $35,200 = $39,880.
Year 3 = [($43,000 - $21,120) x (1 - 40%)] + $21,120 = $34,248.
Year 4 = [($43,000 - $12,672) x (1 - 40%)] + $12,672 = $30,868.80.
Year 5 = [($43,000 - $12,672) x (1 - 40%)] + $12,672 + $18,000 (NWC) + $19,934.40 (after-tax salvage value) = $68,803.20.
Old grinder cash flows:
Year 1 = [($26,000 - $11,520) x (1 - 40%)] + $11,520 = $20,208.
Year 2 = [($24,000 - $6,912) x (1 - 40%)] + $6,912 = $15,964.80.
Year 3 = [($22,000 - $6,912) x (1 - 40%)] + $6,912 = $15,964.80.
Year 4 = [($20,000 - $3,456) x (1 - 40%)] + $3,456 = $13,382.40.
Year 5 = $18,000 x (1 - 40%) = $10,800.
Incremental cash flows:
Year 1 = $34,600 - $20,208 = $14,392.
Year 2 = $39,880 - $15,964.80 = $23,915.20.
Year 3 = $34,248 - $15,964.80 = $18,283.20.
Year 4 = $30,868.80 - $13,382.40 = $17,486.40.
Year 5 = $68,803.20 - $10,800 = $58,003.20.
c. Determine the expected terminal cash flow at the end of year 5 from the grinder replacement.
Terminal cash flow = regaining net working capital + after-tax salvage value = $18,000 + $19,934.40 = $37,934.40.
d. Show a timeline displaying the relevant cash flows for the proposed grinder replacement decision.
Year 0 = -$68,480.
Year 1 = $34,600.
Year 2 = $39,880.
Year 3 = $34,248.
Year 4 = $30,868.80.
Year 5 = $68,803.20.
Answer:
The appropriate answer is option "C": informal leader.
Explanation:
Informal leaders are those individuals who garner trust and have a significant influence on a group or are perceived as role models. They do not hold any official designation. Most recognized formal leaders often begin their roles as informal ones until the group's collective willingness propels them into positions of authority.
Answer:
Shirly is a good fit for careers in law, public safety, and security.
Explanation:
The professions in law, public safety, and security align closely with the characteristics noted in Shirly's evaluation, reflecting her qualities of justice, security awareness, and physical fitness to handle risky situations, all of which benefit the community she serves.