Response:
Julie obtuvo $5,087.25 en comisión por esta venta.
Clarificación:
Precio de venta del inmueble = Precio listado * Porcentaje de venta = $340,000 * 95% = $323,000
La comisión sobre las ventas del inmueble = Precio de venta * Tasa de comisión = $323,000 * 7% = $22,610
Monto de la comisión para el corredor de Julie = Comisión sobre la venta * Porcentaje de la comisión destinado al corredor de Julie = $22,610 * 45% = $10,174.50
Dado que Julie y su corredor dividen la comisión de manera equitativa, tenemos:
La comisión ganada por Julie en la venta de la propiedad = Monto de la comisión para el corredor de Julie / 2 = $10,174.50 / 2 = $5,087.25
Por lo tanto, Julie ganó $5,087.25 en esta venta.
Answer:
The EPS will exceed $2.38
Explanation:
Earnings per share represent the funds available to shareholders after all expenses and taxes have been deducted. Restructuring costs are one-off expenses and are classified as other operating expenses in the Income Statement. Including these restructuring and similar charges in the Income Statement leads to reduced Earnings before Tax and eventually lower net profit. Exclusion of these costs will result in increased earnings, consequently raising the company's EPS.
Answer:
False
Explanation:
According to GAAP, if the costs associated with providing accounting information surpass the benefits of obtaining such data, then it should not be reported.
For instance, there might be minimal discrepancies in particular accounts that prevent a balance sheet from being accurate. If the accounting mistake is negligible, such as a few hundred dollars, it isn't practical to have an entire audit team re-examine all financial statements to find the source of the error. An adjusting entry could be utilized to balance the accounts.
Consider a scenario where you, as an auditor, need to verify the physical inventory at a factory, but some supply boxes have been misplaced. Counting all supplies and materials again could take an entire day; however, is it truly worth that time? If the items are highly valuable, then yes, otherwise, if they consist of low-cost components, likely not.