38 % of the total budget goes to advertising on broadcast TV
Solution:
Based on the details,
Expenditure for broadcast TV advertising = $ 22, 000
Expenditure for cable TV advertising = $ 30, 000
Expenditure for radio advertising = $ 6000
Need to determine: the proportion of broadcast TV advertising
Total expenditure = $ 22, 000 + $ 30, 000 + $ 6000
Total expenditure = $ 58000
proportion of broadcast TV advertising = 

Hence 38 % of the total budget is allocated to broadcast TV advertising
Respuesta:
El total de la factura de Isaac es $84.53
Explicación detallada:
$37.00 + $42.00 = $79.00 < b (factura)
b + t (impuesto sobre ventas) = c (costo total)
(7%/100 = 0.07)
(0.07 * 79 = 5.53)
(t = $5.53)
$79.00 + $5.53 = $84.53
¡Buena suerte!
By the seventh day, there are zero rabbits remaining.