38 % of the total budget goes to advertising on broadcast TV
Solution:
Based on the details,
Expenditure for broadcast TV advertising = $ 22, 000
Expenditure for cable TV advertising = $ 30, 000
Expenditure for radio advertising = $ 6000
Need to determine: the proportion of broadcast TV advertising
Total expenditure = $ 22, 000 + $ 30, 000 + $ 6000
Total expenditure = $ 58000
proportion of broadcast TV advertising = 

Hence 38 % of the total budget is allocated to broadcast TV advertising