Answer:
$73.47
Explanation:
2.87 es el dividendo actual pagado (D0)
Utiliza eso para calcular los dividendos para los próximos 5 años;
D1 = D0(1+g); donde g es la tasa de crecimiento
D1 = 2.87(1.08) = 3.0996
D2 = 3.0996(1.08) = 3.3476
D3 = 3.3476(1.08) = 3.6154
D4 = 3.6154(1.08) = 3.9046
D5 = 3.9046(1.08) = 4.2170
Luego, calcula los flujos de efectivo terminales;
D6 (año 2024) = 4.2170 (1.03) = 4.3435
Calcula el valor presente de todos los dividendos utilizando una tasa de descuento del 8% con la fórmula; PV = FV/
PV(D1) = 2.87
PV(D2) = 2.87
PV(D3) = 2.87
PV(D4) = 2.87
PV(D5) = 2.87
PV del valor terminal; PV(D6 en adelante) =
= 59.1223
Suma los PV para hallar el valor por acción;
$2.87 +$2.87 +$2.87 +$2.87 +$2.87+ $59.1223 = $73.47
The incremental change in AFB amounts to $480,000. (a) The debt totals $4,000,000 with a 10% interest rate. This implies that interest expenditure amounts to 10% of the debt, resulting in $400,000 (10% of $4,000,000). (b) The dividend to be paid is $0.48 per share, with 500,000 shares in total. Thus, the dividend payment equals $0.48 per share multiplied by the number of shares, which works out to $240,000. (c) It's given that the second taxes would be $160,000 lower, indicating outgo will also decrease accordingly. Consequently, the incremental AFN is computed as total interest plus total dividends minus tax savings = $400,000 + $240,000 - $160,000, which totals $480,000.
a) X1=5.64
X2=4.57
X3 = 8.59
Optimal solution = 104.77
b) An additional hour on machine 3 = 105.42 – 104.77 = 0.64
c) An extra 15 hours on machine 2 = 105.37 - 104.77 = 0.6
Please refer to the details given in the problem. Reach out to me if you have questions; all exercises have been resolved on a single sheet with the necessary formulas. SOLVED WITH EXCEL SOLVER.
Answer:
As of March 31, there's a debt of $25,000
In April, $10,000 worth of merchandise is sold to Cars Inc. (with a COGS of $8,000)
Cars made a payment of $12,000 to Preston to reduce its accounts payable
On March 31, Preston reported accounts receivable at $25,000.
By April 30, accounts receivable decreased to $23,000, cash increased by $12,000, and retained earnings are expected to rise by $2,000.
The income statement will reflect a sales revenue increase of $10,000 minus $8,000 COGS, resulting in a $2,000 profit, thus contributing to retained earnings.