The weight of 16.3 moles of nickel amounts to 956.647 g.
Fe 3+ + SCN- --> FeSCN 2+
<span>.......Fe 3+.......SCN-.........FeSCN 2+ </span>
<span>I.......0.04..........0.001.............. </span>
<span>C........-x...............-x............. </span>
<span>E.....0.04-x.....0.001-x...........x </span>
<span>Keq = 203.4 = x / (0.04-x)(0.001-x) </span>
<span>203.4 = x / (x^2 - 0.041x + 4x10^-5) </span>
<span>203.4x^2 - 8.34x + 0.00094 = x </span>
<span>203.4x^2 - 9.34x + 0.00094 = 0 </span>
<span>x = -0.0001M or 0.0458M </span>
<span>therefore, according to the calculated Keq, all of the SCN- and Fe 3+ would be fully converted into FeSCN 2+</span>
Janice's teacher recommended using temperature to differentiate between the alcohol and water mixture. The relevant property illustrated through this experiment is D. boiling. The boiling point is the temperature at which a liquid transitions into vapor. Water boils at 100°C under atmospheric pressure, while most alcohols have lower boiling points. Recognizing the significant boiling temperature disparity between the two substances was essential for their separation.
The chemical reaction involving oxygen, O2, and hydrogen, H2, yielding water can be represented as,
2H2 + O2 --> 2H2O
The masses of the reactants can be calculated as follows:[
2H2 = 4(1.01 g) = 4.04 g
O2 = 2(16 g) = 32 g
Considering we have 1.22 grams of oxygen, let's find out how much hydrogen is necessary.
(1.22 g O2)(4.04 g H2 / 32 g O2) = 0.154 g of O2
Since we have 1.05 grams of O2, this makes 1.22 grams of oxygen the limiting reactant.
Answer: 1.22 g of oxygen