Answer:
new rent = $1,607.35
Explanation:
Let's consider the original rent as x
Given that the increase in rent is 3.7%.
Thus:
new rent = x + 3.7% of x
new rent = x + 0.037 x
With x = 1550, we find:
new rent = 1550 + 0.037(1550)
new rent = 1550 + 57.35
new rent = $1,607.35
I hope this clarifies!:)
Solution:
Let x be the distance in miles from the house to the theater.
Total time taken for the trip 
Then average speed 
Terrence walks at a speed of 2 miles per hour to the theater and returns home at 40 miles per hour.
Thus, Average Speed
mi/hr
Both average speeds must be equivalent. Hence, we can express this as:

Consequently, the distance from home is 13.125 miles.
Total amount = $8.00; 30% of this total is 0.3 * $8.00 = $2.40. There are twenty 5-cent coins in 1 dollar; therefore, the quantity of 5-cent coins in $2.40 is calculated as 2.40 * 20 = 48. Answer: 48.
With 100 sweet snacks, if the ratio is 5:1, that means there are five times more salty snacks