The sunk cost amounts to $70. Sunk Cost describes an expense that has already been incurred and is non-recoverable. Typically, these costs are ignored in decision-making as they cannot be avoided regardless of the decisions made. In this scenario, Damon Rutton spent $70 on a ticket, which is the only pre-paid expense; any additional costs for parking or refreshments would only be incurred if he chooses to attend the game.
Answer:
Disclosed by.
Explanation:
To reveal is to make unknown or concealed information accessible to others.
Answer: Selling Price = $9803.92
Explanation:
Details:
A Treasury bill has a return of 2% every 6 months.
Time duration = 6 months
Return rate = 2% per 6 months
Selling Price of the Treasury bill = 
Selling Price = 
The expected selling price for a 6-month Treasury bill is $9803.92.