Answer: 0.5507
Step-by-step explanation:
Given: The time between sightings of speeders by a radar system is represented by the continuous random variable X, which follows a cumulative distribution function

If we convert 12 minutes into hours, it equals
hours or 0.2 hours.
To find the probability of waiting less than 12 minutes:

Thus, the probability we are looking for is: 0.5507
Respuesta:
1/16 2/16 3/16 4/16 5/16 6/16 7/16 8/16 9/16 10/16 11/16 12/16
Explicación paso a paso:
Para identificar las brocas existen dos aspectos a considerar:
1.- Las fracciones que comparten el mismo denominador aumentan en orden ascendente a medida que los numeradores incrementan, lo que significa que entre
9/16 3/16 7/16 5/16 11/16 el orden sería (de menor a mayor)
3/16 5/16 7/16 9/16 11/16
2.- Fracciones con diferentes denominadores pueden convertirse a un denominador común /16 multiplicando la fracción, por ejemplo
1/4 = 1*4/4*4 = 4/16
Aplicando este método, todas las fracciones se transforman al formato mencionado previamente y se organizan
1/4 = 4/16
3/8 = 6/16
1/2 = 8/16
5/8 = 10/16
1/8 = 2/16
Por lo tanto, hay diez brocas, comenzando con 1/16 hasta la número 12 que es 12/16
Finalmente, el orden sería:
1/16 2/16 3/16 4/16 5/16 6/16 7/16 8/16 9/16 10/16 11/16 12/16
The missing number is 174.
Answer:
1.5 miles per hour
Step-by-step explanation:
Multiply 132 feet by 60 seconds to get 7920. Subtract 5280, the number of feet in a mile, leaving you with 1 mile and an additional 2640 feet, which amounts to half a mile.
Answer:

Step-by-step explanation:
It is known that the mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportion(
) are represented as follows:-

, where p= Population proportion and n = sample size.
Let p denote the proportion of blue chips.
According to the information provided, we have
p= 0.275
n= 5
Thus, the mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportion of blue chips for samples of size 5 will be:

Therefore, you will have the mean and standard deviation for the sample proportion of blue chips for samples of size 5:
