The original price stands at $450.
Step-by-step explanation:
Step 1:
Given information, Discount%, D% = 30 and Selling Price, SP = $315
Step 2:
Formulate the equation for determining the Original Price
Selling Price (SP) = Original Price (OP) - Discount (D)
Discount (D) = Original Price (OP) * (D%/100)
Step 3:
Plug in the known values into the formula
315 = OP - D
D = 
D = 0.3 OP
Step 4:
Insert the value of D back into the initial equation
315 = OP - 0.3 OP
315 = OP (1 - 0.3) = 0.7 OP
A resulting Original Price of OP = 315/0.7 = $450
Answer:
Step-by-step explanation:
The prices he received quotes for are as follows: $663, $273, $410, $622, $174, $374
To begin, we will find the average.
Average = total of data points/ number of data points.
Total of data points =
663 + 273 + 410 + 622 + 174 + 374
= 2516
Total count = 6
Average = 2516/6 = 419.33
Standard deviation = √summation(x - m)^2/n
summation(x - m)^2/n = (663 - 419.33)^2 + (273 - 419.33)^2 + (410 - 419.33)^2 + (622 - 419.33)^2 + (174 - 419.33)^2 + (374 - 419.33)^2
= 179417.9334/6 = 29902.9889
Standard deviation = √29902.9889
= 172.9
$8,400
Explanation:
Monthly repayment = $150
Total Months of repayment = 10 months
Remaining balance after 10 months = $6900
Cumulative payment = $150 × 10 = $1500
Balance remaining = $6900
Overall debt amount:
(Remaining amount + total repaid)
$(6900 + 1500)