Response:
(b) 10 Wb
Clarification:
Given;
angle of the magnetic field, θ = 30°
initial area of the plane, A₁ = 1 m²
initial magnetic flux through the plane, Φ₁ = 5.0 Wb
The equation for magnetic flux is;
Φ = BACosθ
where;
B denotes the magnetic field strength
A represents the area of the plane
θ is the inclination angle
Φ₁ = BA₁Cosθ
5 = B(1 x cos30)
B = 5/(cos30)
B = 5.7735 T
Next, calculate the magnetic flux through a 2.0 m² section of the same plane:
Φ₂ = BA₂Cosθ
Φ₂ = 5.7735 x 2 x cos30
Φ₂ = 10 Wb
<pHence, the magnetic flux through a 2.0 m² area of the same plane is
10 Wb.Option "b"
the radiotracer transforms radioactive emissions into light for detection. the response is D.
Answer:
The coefficient of kinetic friction is found to be 0.432.
Explanation:
Comprehensive steps and derivations with necessary substitutions are detailed in the attached document.
if you want the short reply, the answer is B