Response:
The cutting speed is calculated at 365.71 m/min
Clarification:
Given parameters include
diameter D = 250 mm
length L = 625 mm
Feed f = 0.30 mm/rev
cut depth = 2.5 mm
n = 0.25
C = 700
To find
the cutting speed that ensures the tool life coincides with the cutting time for the three parts
The formula for cutting time is given as
Tc =
....................1
where D refers to diameter, L refers to length and f refers to feed while V represents speed 
Thus, we derive
Tc = 
Tc = 
Given the tool life is expressed as
T = 3 × Tc............................2
where T denotes tool life and Tc is the cutting duration
Calculating tool life by substituting values into equation 2 yields
T = 3 × 
According to the Taylor tool formula, cutting speed is expressed as

× V × 8.37 = 700
This yields V = 365.71
Thus, the cutting speed calculates to 365.71 m/min
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
a) The uniform dresser can be modeled using specific equilibrium equations:


Following some algebraic manipulations, the formulated equation is derived:



b) Similarly, the man can be represented by a set of equilibrium equations:


After some algebraic changes, the expression for the coefficient of static friction comes out as:



Answer:
(a) the rate of heat transfer to the coolant is Q = 139.71W
(b) the surface temperature of the shaft T = 40.97°C
(c) the mechanical power wasted by the viscous dissipation in oil 22.2kW
Explanation:
See explanation in the attached files
Response:
00100111
Explanation:
We have been given;
10010110
10010000
Add them following standard binary addition rules
10010110
10010000
-------------
(1)00100110
-------------
ignore the leading (1) because it is a carry.
Increase the result by 1 to achieve a 1's complement sum
00100110 + 1 = 00100111
Final Result: 00100111
The inlet gauge pressure must be 61.627 Psi.