The time required would be 2:30. If we assume they both take 3 hours, working together would halve the time. However, if Jai requires an additional hour due to a slower pace, adding that brings the total to 2:30.
5(x^2+8x)=14
5(x^2+8x+16)=5(x^2+8x)+5*16=5(x^2+8x)+80=14+80=94
The correct choice is the second one
Answer:
13 Millilitres.
Step-by-step explanation:
Yoku applies 2ml to cover
of his skin.
He seeks to find out how many millilitres he needs to cover
of his body.
With 2ml, Yoku covers
of his skin
He will use
of sunscreen for covering
of his skin.
Thus:
For covering
of his body, he will require:

he would need 13 Millilitres.