Answer:
False
Explanation:
When products are bundled this way, sellers don't have to increase their prices. Therefore, the assertion is incorrect.
Response:
A) 100
Clarification:
total sales 3,600 units
cost per unit $200
order placement cost $40
holding cost is $20 annually
working days 360 yearly
lead time is 5 days
Should Mark purchase 200 units per order, what would his average stock be?
daily sales = total sales / working days = 3,600 / 360 = 10 units daily
orders each year = 3,600 / 200 = 18
Mark's order frequency = 360 days / 18 orders = 20 days
average inventory = (200 units / 20 days) x 10 days = 100
I presume Mark has some safety inventory to ensure he can cover the 5-day lead time.