Result:
I believe it’s called Trinitrogen Pentaseleniumide
Explanation:
Tri means three
Penta means five
The second element concludes with -ide
Answer:
Explanation:
AgNO3 + NaCl --> AgCl + NaNO3
Moles
of AgNO3
= molarity * volume
= 1 * 0.01
= 0.01 mol
for NaCl
= 0.01 * 1
= 0.01 mol.
According to stoichiometry, one mole of silver nitrate corresponds to one mole of NaCl reacted. Hence,
Moles of AgCl generated = 0.01 × 1
= 0.01 mol AgCl produced.
Heat gained by the solution as precipitation occurs:
Solution mass = density × volume
= 1 × 20
= 20 g.
Using q = m * Cp * (T2 - T1)
= 20 * 4.18 * (32.6 - 25.0)
= 635 J
The absorbed heat of 635 J indicates the reaction released -635 J
Thus, Delta H = -635 J/0.01 mol
= -63500 J/mol
= -63.5 kJ/mol.
Assuming the water vapor behaves as an ideal gas,
PV = nRT
For conversions, 760 mmHg = 101325 Pa and 1,000 L = 1 m³
(187.5 mmHg)(101325 Pa/760 mmHg)(5 L)(1 m³/1,000 L) = n(8.314 m³Pa/molK)(65+273 K)
Calculating for n,
n = 0.0445 mole of water
Considering the molar mass of water is 18 g/mol,
The mass of the vaporized water = 0.0445 * 18 = 0.8 g of water evaporated
Therefore,
The fraction of water that vaporized = 0.8/1.2 * 100 = 66.7%