The required work to pump water is 3,325,140 Joules. Step-by-step explanation: Work done by the pump is calculated by multiplying the force exerted on the pump by the distance the water is moved. Force equates to mass multiplied by gravitational acceleration. Consequently, Force = (water density × tank volume) × gravitational acceleration, leading to F = ρVg. Therefore, Work done = (ρVg) * d. Given the values of ρ = 1000 kg/m³, g = 9.8 m/s², d = 3 m, we compute the work done: Work = 1000 * 113.10 * 9.8 * 3 = 3,325,140 Joules.
The three equivalent numerical expressions are:



Solutions to create three numerical expressions equivalent to (0.0004). (0.005)
Is this a pun of some sort?
Answer:
7040
Step-by-step explanation:
C= 2000
B = 20/100 x 2000 = 400 + 2000 = 2400
A= 10/100 x 2400 = 240+2400= 2640
2000 + 2400 + 2640 = 7040