The mass of the alcohol sample is noted to be = m = 367 g
This shows that by increasing the temperature of the specified substance, the alcohol's mass remains at 367 g.
Explanation:
The provided energy for the alcohol sample is q = 4780
We need to determine the mass of alcohol m =?
It’s given that
The specific heat is represented by = c = 2.4 J/gC
The temperature change is ΔT = 5.43° C
To calculate the mass of the alcohol, we proceed as follows:
The equation is c = 
We can isolate m on the left side of the equation,
m = 
mass of alcohol (m) = 
m = 367 g
Thus, the mass of the alcohol sample is
m = 367g
It takes 4780 J of heat to elevate the temperature by 5.43 C, resulting in a mass of 367 g of alcohol.