Answer: 942
Detailed explanation: this was quite challenging!
The height of the building, which is 100 ft, is four times greater than the shadow it casts, measuring 25 ft. Similarly, by maintaining this ratio, a person whose shadow is 1.5 ft tall will stand at four times that length, resulting in... 4 × (1.5 ft) = 6.0 ft. Therefore, the person's height is 6 ft.
Start by letting x represent the number of Sam's pencils. Then Sari has 3x (since she has three times as many)
Together they total 28 pencils:
x + 3x = 28
4x = 28 /:4 (divide both sides by 4)
x = 7
So Sam has 7 pencils.
Sari, having three times as many, has 7 * 3 = 21.[[TAG_8]]
Answer:
3
/2
Step-by-step explanation:
Given that AC = BC, this is an isosceles triangle.
Since CD is perpendicular to AB, we find AD = DB = 0.5AB = 3/2
Now considering triangle ACD,[TAG_17]]
we will use Pythagoras' theorem,
AC =
AC = 3
/2
:-)
Answer:
In total, Henry requires 15 pints of paint.
Step-by-step explanation:
Henry starts with 2 pints of red and 3 pints of yellow to achieve a certain color, but he has already used 9 pints of yellow paint. Thus, this is represented by:
3 x 3 = 9 (yellow)
Since whatever is done on one side must also be applied to the other, we calculate the red paint:
2 x 3 = 6 (red)
Now we consolidate the amounts:
9 + 6 = 15. (Total red and yellow paint)
This leads to the conclusion that 15 pints are needed.