Response: The density of the gas is 1.013 g/L
Solution: Given,
The molar mass of the gas = 16.01 g/mole
Gas pressure = 1.75 atm
Gas temperature = 337 K
Utilizing the ideal gas law equation,


We know that 
where,
P = pressure of the gas
V = volume of the gas
T = temperature of the gas
n = number of moles of the gas
w = mass of gas
M = molar mass of the gas
R = gas constant = 0.0821 Latm/moleK
= density of gas
Next, by inserting all known values into the formula, we determine the gas density.


Thus, the gas density is 1.013 g/L