a)
Answer: 0.91 m
Explanation:
We can deduce that,
P.E. = m g h
Where,
P.E = Potential energy
m = Mass of the object
g = gravitational acceleration (9.8 m/s²)
Given, m = 1.5 kg
P.E. = 13.44 J
⇒ 13.44 = 1.5 kg × 9.8 m/s² × h
⇒ h = 0.91 m
Thus, the apple is located on a 0.91 m tall counter.
b)
Answer: 216 J
Explanation:
P.E. = m g h
Weight, mg = 120 N (as given)
Height, h = 1.8 m (as provided)
The energy possessed by the suitcase originates from its position (gravitational potential energy)
P.E. = 120 N × 1.8 m = 216 J
Consequently, the energy the suitcase has while being placed on the counter is 216 J.