1) x = pounds of peaches purchased
2) y = total price for the peaches
3) the formula is: y = $2x
but I'm not clear on what you need to know...
The true value is 25.7 ml.
The calculated error is 15.6%.
Thus, the error amount equals 0.156 times 25.7, which calculates to 4.0092 ml.
The percentage error indicates that the student's measurement could either exceed or fall short of the true value by this error amount.
This leads to two potential readings:
one possibility is: 25.7 + 4.0092 = 29.7092 ml
the other possibility is: 25.7 - 4.0092 = 21.6908 ml
Answer: 0.12
Step-by-step explanation:
There are a total of 65 candy bars. Within this amount;
2 candy bars contain 300 to 350 calories
1 candy bar contains 350 to 400 calories
4 candy bars contain 400 to 450 calories
1 candy bar contains 450 to 500 calories
Thus, the overall ratio of candy bars with more than 300 calories is;
= (2 + 1 + 4 + 1) / 65
= 8/65
= 0.12
Is the process like this: 38+29=67, then 67-23=44
50-44=6
thus possibly A?