Answer:
0.8 or 80%
Step-by-step explanation:
Let A and B denote the different events
A: “The concert attendee visited Orlampa Skydome”
B: “The concert attendee visited the Bithlo Megaplax”
Thus, the probability P(A) of a concert attendee visiting Orlampa Skydome is
P(A) = 120/200 = 0.6
In a similar manner,
P(B) = 100/200 = 0.5
We seek to determine P(A∪B), which represents the odds that a concert attendee went to either Orlampa Skydome OR the Bithlo Megaplax.
We know that
P(A∪B) = P(A) + P(B) - P(A∩B)
but P(A∩B) signifies the possibility that a concert attendee went to both Orlampa Skydome AND the Bithlo Megaplax.
Given that the events are independent,
P(A∩B) = P(A)P(B) = 0.6*0.5 = 0.3
and
P(A∪B) = 0.6 +0.5 - 0.3 = 0.8 or 80%