In my opinion,
when two distinct forces are exerted in opposite directions, the resultant force is the subtraction of those forces
Therefore, 4 N - 4 N = 0 N
Answer:

Explanation:
The atomic number refers to the total count of electrons or protons found in a neutral atom.
Nonetheless, when discussing the atomic number of an ion, it does not correspond to the electron count since electrons can be added or removed.
Therefore, it is more accurate to refer to the number of protons located in the atom's nucleus as the atomic number.
Consequently, the atomic number of phosphorus is 15
The mass number reflects the total count of particles in the nucleus, equating to the addition of protons and neutrons.
Given that the mass number is 32
Thus, the symbol for the isotope is:-

Response:
0.125 moles
Explanation:
According to Avogadro's principle, one mole of any substance contains 6.02x10^23 atoms.
This implies that 1 mole of chromium consists of 6.02x10^23 atoms.
Therefore, if 1 mole of chromium corresponds to 6.02x10^23 atoms,
Then X moles of chromium are equivalent to 7.52x10^22 atoms, thus
X moles of chromium = 7.52x10^22/6.02x10^23
Thus, X moles of chromium = 0.125 moles
Consequently, 0.125 moles of chromium contain 7.52x10^22 atoms
Convert HCl and H2O to moles.
36.0 g of HCl = 0.987 moles HCl
98.0 g of H2O = 5.44 moles H2O
Based on the stoichiometric ratio for HCl,
there are 0.987 moles of H and 0.987 moles of Cl.
For H₂O, according to the stoichiometric ratio, you have 10.88 moles of H and 5.44 moles of O.
Combining them:
11.867 moles H
0.987 moles Cl
5.44 moles O
Revert the moles back to grams, then divide by the total mass and multiply by 100 for the percentage by mass.
11.867 moles H = 11.96 g H
0.987 moles Cl = 34.99 g Cl
5.44 moles O = 87.03 g O
11.96/(36.0+98.0)(100) = 8.93% for H
34.99/(36.0+98.0)(100) = 26.11% for Cl
87.03/(36.0+98.0)(100) = 64.96% for O.