Respuesta:
$23,709
Explicación:
Datos proporcionados en la pregunta:
Monto del bono emitido = $700,000
Duración = 5 años
Tasa de interés = 8%
Monto de venta del bono = $728,700
Tasa de interés de mercado = 7%
Ahora,
Intereses pagados = Monto del bono emitido × Tasa de interés
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Gasto por intereses = Monto del bono vendido × Tasa de interés de mercado
= $728,700 × 0.07
= $51,009
Prima no amortizada = Monto de venta del bono - Monto del bono emitido
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Monto amortizado = Intereses pagados - Gasto por intereses
= $56,000 - $51,009
= $4,991
Balance de la cuenta de primas sobre bonos a pagar inmediatamente después del primer pago de intereses
= prima no amortizada - Monto amortizado
= $28,700 - $4,991
= $23,709
Answer:
Instructions are provided below.
Explanation:
To start, we must determine the predetermined overhead rate:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead expenses for the period/ total allocation base amount
Predetermined manufacturing overhead rate= (680,000/80,000) + 0.5
Predetermined manufacturing overhead rate= $9 for each direct labor hour
Next, let’s find the total cost for Xavier:
Direct Material $38,000
Direct Labor Cost $21,000
Direct Labor hours worked 280
Total cost= direct materials + direct labor + allocated overhead
Total cost= 38,000 + 21,000 + 280*9
Total cost= $61,520
Answer: To optimize profit, the production will entail: 400 luxury units and no standard ones. Explanation: For luxury items, raw material and labor yield higher profitability. Thus, maximizing luxury output becomes the focus, utilizing all available labor hours while ensuring no production for standard due to resource constraints.
Answer:
The result is $1000.
Explanation:
Fixed costs are defined as expenses that remain unchanged regardless of the services provided or goods produced.
Following this definition, we can determine that the price of $16 per meal and the $4 ingredient costs are not considered fixed costs. Other expenses like lighting, heating, and fuel fluctuate according to utilization and therefore are variable.
However, the other costs mentioned in the query can be classified as fixed costs since they do not vary with the number of customers or the quantity of food prepared.
Thus, the weekly fixed costs for Bella Capri amount to $250 + $150 + $600 = $1000.
I hope this clarifies your question.