Answer:
In approximately 81 days, it is likely that the teacher on bus duty will be certified in CPR
Step-by-step explanation:
The probability of a teacher obtaining certification in Cardio-Pulmonary Resuscitation (CPR) is as follows:
36 out of 80
Hence

In a school year lasting 180 days, how many days can we anticipate that the teacher on bus duty will likely have CPR certification?
45% of the time
0.45 multiplied by 180 results in 81 days
In approximately 81 days, it is likely that the teacher on bus duty will be certified in CPR
Result:
5/7
Explanation in detail:
If she has seven pages to complete and finishes five, she has done 5 out of the 7 tasks. This can also be expressed as 5 divided by 7, or 5/7.
x = -2. Detailed explanation: The slope of line l is determined to be 3. We want the line that connects points J and K to also have a slope of 3. For this, we calculate: -8 - (-5) = 3 (which is equivalent to x - (-1)). Cross-multiplying allows us to find 'x': 3(x + 1) = -3, leading to 3x + 3 = -3. By isolating x, we find 3x = -6, therefore x = -2.
Response:
Step-by-step clarification:
Reply:
a) y-8 = (y₀-8), b) 2y -5 = (2y₀-5)
Clarification:
To address these equations, using direct integration is the simplest approach.
a) The equation provided is
dy / dt = -y + 8
dy / (y-8) = dt
We substitute variables
y-8 = u
dy = du
Substituting and integrating gives us
∫ du / u = ∫ dt
Ln (y-8) = t
Evaluating at the lower limits t = 0 for y = y₀
ln (y-8) - ln (y₀-8) = t-0
Simplifying the equation results in
ln (y-8 / y₀-8) = t
y-8 / y₀-8 =
y-8 = (y₀-8)
b) The equation here is
dy / dt = 2y -5
u = 2y -5
du = 2 dy
du / 2u = dt
Integrating now
½ Ln (2y-5) = t
Evaluating at limits gives
½ [ln (2y-5) - ln (2y₀-5)] = t
Ln (2y-5 / 2y₀-5) = 2t
2y -5 = (2y₀-5)
c) The equation here bears a strong resemblance to the previous one
u = 2y -10
du = 2 dy
∫ du / 2u = dt
ln (2y-10) = 2t
We evaluate this to get
ln (2y-10) –ln (2y₀-10) = 2t
2y-10 = (2y₀-10)