Response:
A 2:3
Detailed Explanation:
10:15
which is equivalent to 10/15
which simplifies to 2/3
I hope this assists you
<3
Red
For the red flowers, there are 18 in each row. For the yellow flowers, there are 6 in each row.
Answer:
Step-by-step explanation:
Considering the equation
Sin(5x) = ½
5x = arcSin(½)
5x = 30°
Then,
The general formula for sin is
5θ = n180 + (-1)ⁿθ
Dividing throughout by 5
θ = n•36 + (-1)ⁿ30/5
θ = 36n + (-1)ⁿ6
The solution range is
0<θ<2π which means 0<θ<360
First solution
When n = 0
θ = 36n + (-1)ⁿθ
θ = 0×36 + (-1)^0×6
θ = 6°
When n = 1
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36-6
θ = 30°
When n = 2
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36×2 + 6
θ = 78°
When n =3
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36×3 - 6
θ = 102°
When n=4
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36×4 + 6
θ = 150
When n=5
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36×5 - 6
θ = 174°
When n = 6
θ = 36n+ (-1)ⁿ6
θ = 36×6 + 6
θ = 222°
When n = 7
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36×7 - 6
θ = 246°
When n =8
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36×8 + 6
θ = 294°
When n =9
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36×9 - 6
θ = 318°
When n =10
θ = 36n + (-1)ⁿ6
θ = 36×10 + 6
θ = 366°
When n = 10 surpasses the θ range
Thus, the solutions range from n =0 to n=9
Therefore, there are 10 solutions within the interval 0<θ<2π
2x − y = −4 → 10x − 5y = −20
3x + 5y = 59 → 3x + 5y = 59
13x = 39..... this is derived from adding the two equations on the right.
13x = 39 can be used in place of 3x + 5y = 59 in the initial system and will yield the same result.
Answer:

Step-by-step explanation:
It is known that the mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportion(
) are represented as follows:-

, where p= Population proportion and n = sample size.
Let p denote the proportion of blue chips.
According to the information provided, we have
p= 0.275
n= 5
Thus, the mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportion of blue chips for samples of size 5 will be:

Therefore, you will have the mean and standard deviation for the sample proportion of blue chips for samples of size 5:
