Givens
- V1 = 5.00 L
- V2 =?
- T1 = 298 K
- T2 = 333 K
Formula
V1/T1 = V2/T2
Note: This will be applicable only if the pressure remains constant.
Solution
5.00L / 298 K = x / 333 K. Multiply both sides by 333 K.
5.00 * 333 / 298 = x 333/ 333
V2 = 5.59 L
2NaOH + H₂SO₄ = Na₂SO₄ + 2H₂O
v(H₂SO₄)=0.25 L
c(H₂SO₄)=2.00 mol/L
v(NaOH)=2.00 L
n(H₂SO₄)=c(H₂SO₄)v(H₂SO₄)
n(NaOH)=2n(H₂SO₄)=2c(H₂SO₄)v(H₂SO₄)
c(NaOH)=n(NaOH)/v(NaOH)=2c(H₂SO₄)v(H₂SO₄)/v(NaOH)
c(NaOH)=2*2.00*0.25/2.00=0.5 mol/L
the concentration of the NaOH solution is 0.5 mol/L
Response:
2200 mg of antibiotic
Explanation:
The prescribed antibiotic dosage is 40 mg/kg of body weight.
For a patient weighing 55 kg, we calculate the dose of antibiotic as follows:
If we analyze 40/1000000, we can determine antibiotic allocation in kg per kg of weight
= 0.00004 kg of antibiotic for each kilogram
0.00004 multiplied by 55 (to find out the required amount for a 55 kg individual)
= 0.0022 kg
This 0.0022 figure converts to milligrams as follows
0.0022*10^6
= 2200 mg of antibiotic is indicated for a patient weighing 55 kg.