Response: The NaOH solution has a molarity of 0.5 M.
Explanation:
Calculating moles of
in 0.25 L of 2.00 M solution:


Moles of
= 2.00 mol/L × 0.25 L = 0.5 moles
Calculating moles of
in 2.00 L of an unknown molarity:

1 mole
yields 2 moles of
ions.
Therefore, 0.5 mole
will yield: 0.5 mol × 2 = 1.0 mol
1.0 mol of
will neutralize the 1.0 mol of
ions.
Moles of
= Moles of
= 1.0 moles
1 mol of
are generated from 1 mol of NaOH
The 1 mole of
is produced from = 1 mol of NaOH


The NaOH solution has a molarity of 0.5 M.