Answer:Sample Absorbance (625 nm)
A 0.536
B 0.783
C 0.045
Thus, I will make use of this information to address your inquiry. If you possess different absorbance values, simply follow my approach and substitute other figures.
Initially, we note that 1 mole of NH3 yields 1 mole of product.
For moles of NH3 in B = moles of NH3 in A + (5.5 x10^-4 x2.5/1000) = 1.375 x10^6 + mA
( mA = moles of NH3 in A) volume of B = 25 = volume of A
Now A = el C = eC (as l = 1cm)
Because the net absorbance due to the complex must account for blank absorbance.
Thus, A(A) = 0.536 - 0.045 = 0.491, A(B) = 0.783 - 0.045 = 0.738
(you can substitute different figures in this stage)
A2/A1 = C2/C1, A(B)/A(A) = (1.375x10^-6 +mA)/(mA) = 0.738/0.491
Thus, mA = 2.733 x 10^-6 = moles of NH3 in A (Lake water)
Consequently, [NH3] water ( 2.733 x10^-6 ) x 1000/25 = 1.093 x 10^-4 M
Volume of lake water = 10 ml out of 25,
Ammonia concentration in lake water = 2.733 x10^-6 x 1000/10 = 2.733 x 10^-4 M
Then, A = 0.491 = e x 1 x 1.093 x10^-4
e = 4492 M-1cm-1
Explanation: