The question provided appears to be incomplete. The full inquiry is:
A 10.0 mL aliquot is extracted from the described stock solution with a molarity of 5M and diluted to a final volume of 100.0 mL. Determine the molarity of the diluted solution.
Answer: 0.5 M
Explanation:

Here,
= molarity of stock solution = 5 M
= volume of stock solution = 10.0 mL
= molarity of diluted solution =?
= volume of dilute solution = 100.0 mL
Substituting the values yields:


Thus, the molarity of the diluted solution is 0.5 M