Fe 3+ + SCN- --> FeSCN 2+
<span>.......Fe 3+.......SCN-.........FeSCN 2+ </span>
<span>I.......0.04..........0.001.............. </span>
<span>C........-x...............-x............. </span>
<span>E.....0.04-x.....0.001-x...........x </span>
<span>Keq = 203.4 = x / (0.04-x)(0.001-x) </span>
<span>203.4 = x / (x^2 - 0.041x + 4x10^-5) </span>
<span>203.4x^2 - 8.34x + 0.00094 = x </span>
<span>203.4x^2 - 9.34x + 0.00094 = 0 </span>
<span>x = -0.0001M or 0.0458M </span>
<span>therefore, according to the calculated Keq, all of the SCN- and Fe 3+ would be fully converted into FeSCN 2+</span>
Unused chemicals should never be returned to their original containers, as this could lead to contamination. The leftover chemicals should be disposed of in the appropriate waste bin. If there is uncertainty about the procedure, consult your teacher.
Response:
9.9 ml of 0.200M NH₄OH(aq)
Reasoning:
3NH₄OH(Iaq) + FeCl₃(aq) => NH₄Cl(aq) + Fe(OH)₃(s)
What volume in ml of 0.200M NH₄OH(aq) will fully react with 12ml of 0.550M FeCl₃(aq)?
1 x Molarity of NH₄OH x Volume of NH₄OH Solution(L) = 2 x Molarity of FeCl₃ x Volume of FeCl₃ Solution
1(0.200M)(Volume of NH₄OH Soln) = 3(0.550M)(0.012L)
=> Volume of NH₄OH Soln = 3(0.550M)(0.012L)/1(0.200M) = 0.0099 Liters = 9.9 milliliters
Answer: Reaction 2 is a spontaneous one.
Explanation:
According to our understanding:
= +ve, meaning the reaction is non-spontaneous
= -ve, indicating the reaction is spontaneous
= 0, stating that the reaction is at equilibrium
For a reaction to be classified as spontaneous, the Gibbs free energy must yield a negative value.
Reaction 1:
Glucose + Pi ⟶ glucose-6-phosphate + H₂O, ΔG = +13.8 kJ/mol
Reaction 2:
ATP + H₂O ⟶ ADP + Pi, ΔG = -30.5 kJ/mol
From this, we can conclude that ΔG being negative indicates that reaction 2 is indeed spontaneous.