You buy a pair of jeans at a department store. A receipt, titled "Department Store". It shows the bill for a pair of jeans. Jean
s, 39.99; Discount, negative 10.00; Subtotal, 29.99; Sales Tax, 1.95; Total, 31.94. The line at the bottom reads, Thank You. a. What is the percent of discount to the nearest percent? The percent of discount is %. b. What is the percent of sales tax to the nearest tenth of a percent? The percent of sales tax is %. c. The price of the jeans includes a 60% markup. After the discount, what is the percent of markup to the nearest percent? The percent of markup is %.
ఈ క్రింది విధంగా వివరణ: 25% 6.5% 35% కీ వివరణతో: ఇన్వాయిస్ ఇచ్చినప్పుడు: జీన్స్ కోసం బిల్ 39.99; డిస్కౌంట్ - 10.00; సబ్టోటల్ 29.99; నగదు పన్ను 1.95; మొత్తం 31.94. A) % డిస్కౌంట్ దగ్గరికి % క్రితం క్రింది అంచనా మార్క్; డిస్కౌంట్ మొత్తం = % డిస్కౌంట్ * ధర; 10 = x% * 39.99; 10/39.99 = x%; 0.2500625 = x%; x = 0.2500625 * 100%; % డిస్కౌంట్ = 25% % నగదు పన్ను; నగదు పన్ను మొత్తం = % పన్ను * సబ్టోటల్; 1.95 = x% * 29.99; 1.95/29.99 = x%; 0.06502 = x%; x = 0.06502 * 100%; x = 6.5%; డిస్కౌంట్ కంటే ముందు మార్కప్ = 60%; డిస్కౌంట్ తరువాత మార్కప్ = (60 - 25)% = 35%.