Response:

Clarification:
Hello,
In this scenario, since a single drop equates to 0.05 mL of the solution provided, with a concentration of 0.02 g/mL, the mass of oleic acid in one drop calculates to:

Best wishes.
The chemical equation can be expressed as:
2H2 + O2 = 2H2O
Given the amounts of the reactants, we need to identify the limiting reactant before calculating the amount of product generated.
4.0 g H2 ( 1 mol / 2.02 g ) = 1.98 mol H2
5.0 g O2 ( 1 mol / 32 g ) = 0.1563 mol O2
The limiting reactant is O2, as it will be fully consumed in the reaction.
0.1563 mol O2 ( 2 mol H2O / 1 mol O2 ) ( 18.02 g / mol ) = 5.6 g H2O will be produced
Answer:
0.605 molal
Explanation:
Molality indicates the solute amount in a specific solvent mass.
Let’s find the amount of benzene solute.
Mass of benzene = 13.3g
Molar mass of C6H6 = 12*6 +1*6 =72+7=78g/mol
Amount of benzene = mass/molar mass
=13.3/78
=0.1705mol
Molality = amount of solute/mass of solvent in kg
Mass of solvent = 282g = 0.282kg
Molality = 0.1705/0.282
=0.605 molal
Response:
The specific heat of the alloy 
Clarification:
Weight of the alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Weight of the water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
Using the energy balance equation,
Heat released by the alloy = Heat absorbed by the water
[[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This gives us the specific heat of the alloy.