The response to this query is 1 * 10 g/mole = 10.
Answer:
T2 ( final temperature ) = 576.9 K
a) 853.4 kJ/kg
b) 1422.3 kJ / kg
Explanation:
given data:
pressure ( P1 ) = 90 kPa
Temperature ( T1 ) = 30°c + 273 = 303 k
P2 = 450 kPa
To determine final temperature in an Isentropic process
----------- ( 1 )
T2 = 303
= 576.9K
The work performed in a piston-cylinder device is calculated using the subsequent formula
------- ( 2 )
where: cv = 3.1156 kJ/kg.k for helium gas
T2 = 576.9K, T1 = 303 K
substituting values into equation 2
= 853.4 kJ/kg
the work done in a steady flow compressor is determined using this

where: cp ( constant pressure of helium gas ) = 5.1926 kJ/kg.K
T2 = 576.9 k, T1 = 303 K
plugging values back into equation 3
= 1422.3 kJ / kg
Answer: a) U2 = 164.737kJ/kg
b) Q2 = 22.6kJ
Explanation: see attachment below