Answer:
7.166 hours = 430 minutes.
Explanation:
As both trains are approaching each other on the same track, their relative speed is the sum of their individual speeds. Hence, the time until they intersect (and inevitably collide) is determined by how long it takes for speeds of 65 mph and 55 mph to cover the total distance of 860 miles. One train will cover part of the distance, while the other will cover the remainder. To calculate the required time, we can apply the formula:
1 hour ---> 120 miles
X ----> 860 miles; hence X = (860 miles * 1 hour)/120 miles = 43/6 hours = 7.16666 hours. To convert this into minutes, recall that 1 hour equals 60 minutes; therefore, 43/6 hours * 60 minutes/hour = 430 minutes.
Answer:
Explanation:
a) La fuerza neta que actúa sobre la caja en la dirección vertical es:
Fnet=Fg−f−Fp *sin45 °
aquí Fg representa la fuerza gravitacional, f es la fuerza de fricción, y Fp es la fuerza de empuje.
Fnet=ma
ma=Fg−f−Fp *sin45 °
a=
=0.24 m/s²
Vf =Vi +at
=0.48+0.24*2
Vf=2.98 m/s
b)
Fnet=Fg−f−Fp *sin45 °
=Fg−0.516Fp−Fp *sin45 °
=30-1.273Fp
Fnet=0 (Ya que la velocidad es constante)
Fp=30/1.273
=23.56 N
Objects in vertical motion are an illustration of non-uniform motion. At the peak of the circle, centripetal force is balanced by the object's weight. Therefore, the minimum speed required at this top point is given by v =

=

= 5.23 m/s. As the sphere descends from the top to the bottom of the circle, according to the law of conservation of energy, potential energy can be expressed as

, where h signifies the diameter of the circle (2r). Hence, the expression will be written as

where u is the velocity at the lowest point. Consequently, the modified equation is
= 
= 
= 11.71 m/s. The collision of the dart with the bullet is an inelastic one. According to the conservation of momentum: v = 
= 
= 
= 58.55 m/s. Thus, the dart's minimum initial speed for the combined system to complete a circular loop post-collision is 58.55 m/s.
The star is moving away from our planet. To elaborate on the Doppler shift: This phenomenon, related to the Doppler effect, is the variation in the perceived frequency or wavelength (color) of a wave when the source of the waves and the observer are in motion relative to one another. Consequently, it can be inferred that as an object recedes, it exhibits more redshift in its spectrum. For instance, when a star moves away, its spectral lines shift towards the red end of the spectrum, whereas if it approaches Earth, the spectral lines move towards blue. Given that the peak wavelength is roughly 650 nm—which is associated with red—it can be concluded that the star is indeed moving away from Earth.
Answer:
Part a)
A = 0.0581 m
Part b)
T = 0.37 s
Explanation:
A slice is dropped onto the plate from a height of 0.250 m,
therefore the speed of the slice upon impact is calculated as

We know that


Now applying the conservation of momentum:



From this equation, we find:



When the slice rests on the plate, the new mean position can be expressed as


We also determine that the speed of SHM is represented as

Here, we derive values from





Using the previous formula gives:


Part b)
The time period for the scale is computed as


