The solution's concentration is 4.25 M
Explanation
molarity=moles/volume in liters
moles = mass/molar mass
the molar mass of HF is calculated as 19 + 1 = 20 g/mol
hence, moles = 17.0 g / 20 g/mol = 0.85 moles
volume in liters = 2 x10^2ml/1000 = 0.2 liters
thus, molarity = 0.85/0.2 = 4.25 M
Using Charles's law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149 Celsius