The answer is a total of 74,844 calories.
Response:
of
can be found in 39.5 grams of
.
Clarification:
Atomic weights: P= 31, F= 19,
The molar mass equals 1 atomic weight of P + 5 atomic weights of
F= 31+5 × 19
= 31+95
=126 g/mole
The number of moles in 39.5 gm of
equals 
= 
=0.3134 moles
1 mole of any substance encompasses
0.3131 moles comprises 0.3134

Thus,
of
can be found in 39.5 grams of
.
Yasir wished to explore how sleep relates to room color. He conducted necessary preliminary research and formed a hypothesis suggesting individuals doze off faster in blue-painted rooms compared to those painted in yellow. Yasir surveyed several individuals about their color preference—yellow or blue—and utilized their feedback to assess the validity of his hypothesis. However, he did not conduct an actual experiment to examine the impact of room color on sleep, and he failed to clearly define the variables that should have been part of his experiment.
Hence, the correct answer would be,
An experiment that directly tests the hypothesis
Variables to be tested by an experiment
First scenario:
IV: soda, gatorade, orange juice, and water
DV: state of the liquids listed above
Control: freezer and ice tray
Second scenario:
IV: laundry detergent, water
DV: cleanliness of the squares post-wash
Control: chocolate, cloth type, cloth squares
Third scenario:
IV: type of water used, pea plant
DV: growth of the pea plant
Control: pots and daily water amount for the plant
The amount of heat needed to elevate an object's temperature can be determined using the formula,
heat = mass x specific heat x (T2 - T1)
Thus, specific heat can be found with the following formula,
specific heat = heat / (mass x (T2 - T1))
By substituting,
specific heat = 645 J / ((28.4 g)(15.5 - - 11.6))
The calculated specific heat from the above equation is 0.838 J/g°C.