Response:
A=0.199
Clarification:
We know that
Mass of spring=m=450 g=
Where 1 kg=1000 g
Frequency of oscillation=

Energy for oscillation is 0.51 J
To determine the amplitude of oscillations.
Energy for oscillator=
Where
=Angular frequency
A=Amplitude

Using the formula



Therefore, the amplitude of oscillation=A=0.199
Answer:
Incomplete question: "Each block has a mass of 0.2 kg"
The velocity of the center of mass for the two-block system just prior to their collision is 2.9489 m/s
Explanation:
Provided information:
θ = angle of the surface = 37°
m = mass of each block = 0.2 kg
v = speed = 0.35 m/s
t = collision time = 0.5 s
Question: What is the velocity of the center of mass for the two-block system right before the blocks collide, vf =?
Change in momentum:




It’s essential to calculate the required force:

Here, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²


Answer:
a)n= 3.125 x
electrones.
b)J= 1.515 x
A/m²
c)
=1.114 x
m/s
d) ver explicación
Explanation:
La corriente 'I' = 5A =>5C/s
diámetro 'd'= 2.05 x
m
radio 'r' = d/2 => 1.025 x
m
número de electrones 'n'= 8.5 x
a) La cantidad de electrones que pasan por la bombilla cada segundo se determina mediante:
I= Q/t
Q= I x t => 5 x 1
Q= 5C
Como sabemos que: Q= ne
donde e es la carga del electrón, es decir, 1.6 x
C
n= Q/e => 5/ 1.6 x 
n= 3.125 x
electrones.
b) La densidad de corriente 'J' en el cable se calcula como
J= I/A => I/πr²
J= 5 / (3.14 x (1.025x
)²)
J= 1.515 x
A/m²
c) La velocidad típica '
' de un electrón se expresa como:
=
=1.515 x
/ 8.5 x
x |-1.6 x
|
=1.114 x
m/s
d) De acuerdo con estas ecuaciones,
J= I/A
=
=
Si utilizaras un cable de doble diámetro, ¿cuáles de las respuestas anteriores cambiarían? ¿Aumentarían o disminuirían?
F = π/4 ρ d² v²
Explanation:
The formula for force is mass multiplied by acceleration:
F = ma
Acceleration is defined as the change in velocity over the change in time:
F = m Δv / Δt
Since there is no rebound effect, Δv is equal to v.
F = m v / Δt
Mass can be calculated as density multiplied by volume:
F = ρ V v / Δt
Flow rate describes the volume per time:
F = ρ Q v
Flow rate is determined by velocity multiplied by the cross-sectional area:
F = ρ (v A) v
This simplifies to F = ρ A v²
The area of a circle is calculated as pi times the square of the radius, or as pi/4 times the diameter squared:
F = ρ (π/4 d²) v²
Hence, F = π/4 ρ d² v²