1. Time taken by the thief = 0.2 hours
2. Speed of the police vehicle = 200 km/h
Additional details
Provided information
Thief's car speed = 150 km/h
Distance to the border = 40 km
Needed
1. Time to reach the border
2. Speed necessary for the police vehicle
Solution
1. The thief has covered 10 km already
Remaining distance = 30 km
Time required = distance divided by speed = 30 km: 150 km/h = 0.2 hours
2. Time taken by the robber = time taken by police
distance required by the police = 40 km
0.2 hours = distance/speed
0.2 hours = 40 km/speed
speed = 40 km / 0.2 = 200 km/h