Answer:
The response to your inquiry is: 15 m/s²
Explanation:
Equation x = at³ - bt² + ct
a = 4.1 m/s³
b = 2.2 m/s²
c = 1.7 m/s
First we calculate x at t = 4.1 s
x = 4.1(4.1)³ - 2.2(4.1)² + 1.7(4.1)
x = 4.1(68.921) - 2.2(16.81) + 6.97
x = 282.58 - 36.98 + 6.98
x = 252.58 m
Now we calculate speed
v = x/t = 252.58/ 4.1 = 61.6 m/s
Finally
acceleration = v/t = 61.6/4.1 = 15 m/s²
Answer:
The book is titled Solid State or Condensed Matter
Explanation: