The kangaroo reaches a maximum vertical altitude of 2.8 m, which can be calculated using the formula 2.8 = 1/2 * 9.8 * t^2. Thus, applying the equation s = ut + 1/2at^2.
1950 g This is the result of lead being spread out in kilograms
Answer:
0.6
Explanation:
The formula for the volume of a sphere is 
Thus 
The radius of the disk is 
Applying angular momentum conservation;
The
of the sphere = 
of the disk = 

= 0.6
Answer:
The work done, W = 19.6 J
Explanation:
It’s provided that
The mass of the block, m = 5 kg
The velocity of the block, v = 10 m/s
The coefficient of kinetic friction between the block and rough surface is 0.2
Distance traveled by the block, d = 2 m
As the block traverses the rough section, it loses energy equal to the work done by the kinetic energy.


W = 19.6 J
Thus, the change in kinetic energy of the block moving through the rough section is 19.6 J. Consequently, this is the required answer.