Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
This distance problem can be solved using vector analysis; it's best to find each plane's position components before applying the Pythagorean theorem to calculate the separation between them.
For Airplane 1:
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m = 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m = 7607 m
For Plane 2:
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 sin 25 = 8.452 103 m = 8452 m
To determine the distance between the planes using the Pythagorean theorem:
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Now, we perform the calculations:
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 + 9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km
Answer: The frequency is 1714.3 Hz
Explanation: The calculation is derived from the Doppler effect formula.
Since the source is approaching the observer, the observer's velocity is considered positive.
Refer to the attached document for the detailed derivation
Answer:
a. β = 8.23 K
b. β = 28.815 K
Explanation:
The performance of the heat pump can be calculated using the formula
β = TH / (TH - TC)
a.
TH = 15 ° C + 273.15 K = 288.15 K
TC = - 20 ° C + 273.15 K = 253.15 K
β = 288.15 K / (288.15 K - 253.15 K)
β = 8.23 K
b.
TH = 15 ° C + 273.15 K = 288.15 K
TC = 5 ° C + 273.15 K = 278.15 K
β = 288.15 K / (288.15 K - 278.15 K)
β = 28.815 K
Answer:
The coefficient of kinetic friction is found to be 0.432.
Explanation:
Comprehensive steps and derivations with necessary substitutions are detailed in the attached document.