Answer:
189.2 KJ
Explanation:
Provided Data
light wavelength = 632.8 nm
Convert nm to meters
1 nm = 1 x 10⁻⁹
632.8 nm = 632.8 x 1 x 10⁻⁹ = 6.328 x 10⁻⁷m
What is the energy of 1 mole of photons?
Solution
Used Formula
E = hc/λ
where
E = energy per photon
h = Planck's Constant
Planck's Constant = 6.626 x 10⁻³⁴ Js
c = speed of light
speed of light = 3 × 10⁸ ms⁻¹
λ = wavelength of light
Insert values into the equation
E = hc/λ
E = 6.626 x 10⁻³⁴ Js ( 3 × 10⁸ ms⁻¹ / 6.328 x 10⁻⁷m)
E = 6.626 x 10⁻³⁴ Js (4.741 x 10¹⁴s⁻¹)
E = 3.141 x 10⁻¹⁹J
3.141 x 10⁻¹⁹J indicates the energy for a single photon
Next, we need to determine the energy for 1 mole of photons
It is known that
1 mole contains 6.022 x10²³ photons
Consequently,
Energy for one mole of photons = 3.141 x 10⁻¹⁹J x 6.022 x10²³
Energy for one mole of photons = 1.89 x 10⁵ J
Now convert J to KJ
1000 J = 1 KJ
1.89 x 10⁵ J = 1.89 x 10⁵ /1000 = 189.2 KJ
Thus,
the energy for one mole of photons is 189.2 KJ
M1V1 = M2V2
(2.50)(100.0) = (0.550)V2
V2 = 455mL
From 100.0 mL of 2.50 M KBr, you can prepare 455 mL of 0.550 M solution.