a) 36 m b) 64 m. Explanation: Given parameters are: initial velocity (v₀) = 0 m/s, final velocity (v) = 12 m/s, time (t) = 6 s. With the equation Δx = ½ (v + v₀) t, we find Δx to be 36 m. Since the track is 100 m, the sprinter must cover an additional 64 m.
Answer:
Explanation:
Let us denote the launch angle as
.
,
, and
are complementary angles which means their ranges are identical.



Time of flight is indicated as
.

For 





The force experienced by the electron is 4.0×10⁻¹⁷ N.