Answer:
0.0031 m
Explanation:
y = Length of pixel = 281 μm
L = Distance to screen = 1.3 m
= Wavelength = 550 nm
d = Pupil diameter
= Angle
We have the expression

We have the expression

The pupil diameter calculates to 0.0031 m
Answer:
The coefficient of kinetic friction is found to be 0.432.
Explanation:
Comprehensive steps and derivations with necessary substitutions are detailed in the attached document.
<span>A centripetal force maintains an object's circular motion. When the ball is at the highest point, we can assume that the ball's speed v is such that the weight of the ball matches the required centripetal force to keep it moving in a circle. Hence, the string will not become slack.
centripetal force = weight of the ball
m v^2 / r = m g
v^2 / r = g
v^2 = g r
v = sqrt { g r }
v = sqrt { (9.80~m/s^2) (0.7 m) }
v = 2.62 m/s
Thus, the minimum speed for the ball at the top position is 2.62 m/s.</span>