If the products have three nitrogen atoms, the reactants must have had the same quantity, as mass is conserved in a chemical reaction.
Answer
Given data:
height of the dam = 15 m
effective area for water flow = 2.3 x 10⁻³ m²
Applying the principle of energy conservation:


v = 17.15 m/s
water discharge
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s