Indeed, a reaction will occur as chlorine displaces iodine from its aqueous solution due to its more potent oxidizing properties.
C12(aq) + 2KI(aq) = 2KCI(aq) + I2(aq)
The concentration of acid HX is established at 6.0 M. Calculating the moles of KOH neutralizing the acid yields 0.12 moles KOH. Subsequently, converting this to the moles of acid results in 0.12 moles HX. Thus, the molarity of HX remains 6.0 M.
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
Answer:
9.69g
Explanation:
To find the needed outcome, we first need to determine the number of moles of N2 present in 7.744L of the gas.
1 mole of gas takes up 22.4L at STP.
Thus, X moles of nitrogen gas (N2) will fill 7.744L, meaning
X moles of N2 = 7.744/22.4 = 0.346 moles
Next, we will convert 0.346 moles of N2 to grams to achieve the result sought. The calculation goes as follows:
Molar Mass of N2 = 2x14 = 28g/mol
Number of moles N2 = 0.346 moles
Find the mass of N2 =?
Mass = number of moles × molar mass
Mass of N2 = 0.346 × 28
Mass of N2 = 9.69g
Hence, 7.744L of N2 consists of 9.69g of N2
Response: Option A) The lattice energy rises as cations become smaller, as demonstrated by LiF and KF.
Clarification: It has been observed that the lattice energy is largely determined by two primary factors regarding ionic solids:
i) The ionic charges - An increase in the charge of the ions corresponds to an increase in lattice energy.
and
ii) The size or radius of the ions - As the ionic size grows, the lattice energy diminishes accordingly.
Therefore, in this context, the latter factor is evident. Thus, it can be concluded that as cation sizes decrease among ionic solids, the lattice energy increases.