Respuesta:
0.16 M
Explicación:
Teniendo en cuenta:

O sea,

Dado que:
Para
:
Molaridad = 0.200 M
Volumen = 20.0 mL
Convierte mL a L:
1 mL = 10⁻³ L
Entonces, volumen = 20.0×10⁻³ L
Los moles de
son:

Moles de
= 0.004 moles
Para
:
Molaridad = 0.400 M
Volumen = 30.0 mL
Convertimos mL a L:
1 mL = 10⁻³ L
Volumen = 30.0×10⁻³ L
Entonces, los moles de
son:

Moles de
= 0.012 moles
Según la reacción:

1 mol de
reacciona con 1 mol de 
Por lo tanto,
0.012 mol de
reacciona con 0.012 mol de 
Moles disponibles de
= 0.004 mol
El reactivo limitante es el que está en menor cantidad, entonces
es el limitante (0.004 < 0.012).
La formación del producto depende del reactivo limitante, así que,
1 mol de
reacciona con 1 mol de
y produce 1 mol de 
0.004 mol de
reacciona con 0.004 mol de
y genera 0.004 mol de 
Los moles restantes de
son: 0.012 - 0.004 = 0.008 mol
El volumen total es 20 + 30 mL = 50 mL = 0.050 L
Por lo que la concentración del ion bario,
, después de la reacción es:

Response:
The specific heat of the alloy 
Clarification:
Weight of the alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Weight of the water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
Using the energy balance equation,
Heat released by the alloy = Heat absorbed by the water
[[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This gives us the specific heat of the alloy.
The temperature difference after 3 hours is 5.16 K. Given that the moles of O₂ inhaled rate at 0.02 mole/min, which converts to 1.2 mole/hour, we know the average heat released during metabolism is 7.2 kJ/h·kg. Therefore, the amount of heat generated within 3 hours will be 7.2 kJ/h·kg multiplied by 3 hours, giving a result of 21.6 kJ/kg, or 21.6 x 10³ J/kg. Applying the formula Qp = Cp x ΔT, and taking the body's heat capacity to be 4.18 J/g·K, we find ΔT = 5.16 K.