Answer:
The variation in pressure between the droplet's interior and exterior is 538 Pa
Explanation:
Provided data
Temperature = 68 °F
Average diameter = 200 µm
To determine
the pressure difference across the droplets
Solution
The surface tension of carbon tetrachloride at 68 °F can be found in table 1.6 of physical properties of liquids which shows
σ = 2.69 ×
N/m
thus, the average radius =
= 100 µm = 100 ×
m
Here the relationship between the pressure difference and surface tension is known
so we can derive the pressure difference as
2π×σ×r = Δp×π×r².....................1
where r refers to the radius, Δp denotes the pressure difference, and σ symbolizes the surface tension
Thus, Δp =
By inputting the values
Δp =
Δp = 538
So, the pressure discrepancy between the inside and outside of the droplets equals 538 Pa